Nota Ara

Blok Flütü Nasıl Çalışmalıyız?

      "Blok Flüt Nasıl Çalınır?" sayafsına hoş geldiniz. Blok flüt aslında çok eski bir enstrüman. Son 10 yıldır okullarda melodikanın daha çok tercih edilmeye başlanmasıyla yavaş yavaş önemini kaybeden bir enstürman haline geliyor maalesef. Ancak hala çalmak ve çalmayı öğrenmek isteyenler için böyle bir sayfa oluşturdum. Blok flüt melodikaya göre biraz daha zor bir enstrüman o yüzden daha dikkatli bir şekilde çalışmalıyız. Şimdi isterseniz blok flüt çalarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlara değinelim.

       a) Adım Adım İlerle

    Her enstrümanda olduğu gibi blok flütte de bir parçayı çalmaya çalışırken baştan sona kadar tek seferde çalmaya çalışmamalıyız. Bunun yerine parçanın notalarını küçük küçük bölümlere ayırarak, her bölümü ayrı ayrı çalışıp birleştirmeye çalışmalıyız. Bu şekilde çalışırsak hem zaman kaybetmemiş oluruz, hem de şarkının notalarını beynimiz ve parmaklarımız çok daha iyi hatırlar ve unutmaz.

       b) Temiz Sesli Çal

       Bu konu sanırım blok flüt öğrenmeye çalışan birisinin en çok zorlandığı konudur. Çünkü blok flütte temiz ses elde edebilmek ilk başlarda biraz zordur. Peki nasıl temiz ses çıkarırız? Bunun için dikkat etmeniz gereken 2 önemli şey var. Bunlardan birincisi kesinlikle blok flüt deliklerini tam olarak kapatabilmelisiniz. En ufak bir boşluk kalmamalı. Bunun için delikleri parmak uçlarımızla kapatmak yerine, parmaklarımızın daha etli kısımlarıyla kapatmalıyız. Bu şekilde delikleri çok daha rahat kapatabiliriz. Temiz sesli çalabilmek için dikkat edilmesi gerek diğer konu ise nefes kontrolüdür. Bunu da isterseniz diğer başlıkta inceleyelim.

       c) Nefes Kontrolü

       Blok flüt üflemeli bir çalgı olduğu için nefes konusu gerçekten çok önemli. Eğer nefesinizi olması gerektiği gibi kullanmazsanız verdiğiniz tüm emekler boşa gidebilir. Öncelikle temiz ses elde edebilmek için kesinlikle ne kadar üflemeniz gerektiğini bilip buna göre bir şiddetle üflemeniz gerekir. Yani her notayı aynı şiddetle üfleyerek blok flüt çalınmaz. Bunun en pratik kuralı kalın notaları az şiddetli üflemeliyiz, daha ince notalarıysa biraz daha şiddetli üflemeliyiz. Örneğin kalın do notasını çalmaya çalışırken delikleri ne kadar tam kapatmış olursanız olur şiddetli üflerseniz çatlayan ve bozuk bir ses çıktığını duyarsınız. Ancak aynı kalın do notasını delikleri yine tam kapatarak az şiddetli üflerseniz sesin çok daha düzgün ve temiz çıktığını duyarsınız. Bunu bu şekilde çalışarak alışkanlık haline getirmelisiniz. Daha ince notalarda nefes konusunda daha rahat davranıp, üfleme şiddetimizi notanın inceliğine göre ayarlayabiliriz.

       Nefesle ilgili diğer konu ise nefesimizi nasıl kullanmamız gerektiği. Blok flüt çalarken notaları kesinlikle ayrı ayrı üflemeliyiz. Tek nefesle hiç ara vermeden sürekli olarak farklı notaları üflemek hem müziği bozacak hem de boşa nefesimizi harcamamıza sebep olacaktır. Bir notadan diğer notaya geçerken o kısa sürelerde nefes almayı da alışkanlık haline getirebilirsek nefesiniz hiçbir zaman tükenmeyecektir. 

         "Blok Flütü Nasıl Çalışmalıyız?" konusunda sizlere bahsetmek istediklerim şimdilik bu kadar. Umarım sizlere faydalı bir sayfa olmuştur. Blok flüt ile veya müzikle ilgili her şeyi aşağıdaki yorum kısmından veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşarak sorabilirsiniz, sizlere mutlaka yardımcı olmaya çalışacağım. Şimdilik kendinize çok iyi bakın ve müzikle kalın...

 

YOUTUBE KANALIMA ABONE OL!

 

   

Abi flütte Stray Kids S-Class gelir mi??

İlerleyen zamanlarda belki yapabilirim :)

stray kıds silent cry şarkısını blok flüt ile çalıp notalarını da ekleyip gönderebilir misin okulda bir yarışma var da ona katılmak istiyorum

Eğitimi çok güzel ama nedense en çok melodika notaları var! Ben blok flüt çalıyorum ve bu hoşuma gitmiyor.

Blok flüt e bu sene ağırlık vermeyi düşünüyorum

Kral insansınız vesselâm

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim :)

Çok teşekkürler .İnsan kendi kendine öğrenmeye çalışınca neden yapamadığını geç fark ediyor. Sağ olun

Rica ederim, bilinçli çalışmak çok önemli :)

Abicim sayende iyi blok flut caliyorum. Kusura bakma ingiliz keybaordi kullaniyom.

Çok sevindim faydam dokunduğu için, önemli değil, teşekkür ederim güzel yorumun için...