Nota Ara

Melodikayı Nasıl Çalışmalıyız?

           Herkese merhaba, "Melodika Nasıl Çalınır?" sayfama hoş geldiniz. Eğer bu sayfayı ziyaret ettiyseniz melodikanın nasıl çalınacağıyla ilgili sorularınız var demektir :) Bu sayfada melodika çalmak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalıştım. Şimdi isterseniz aşama aşama ilerlemek üzere başlayalım.

 

NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

   Melodika çalması zor olan bir çalgı değildir. Ancak bilinçli şekilde çalışmayan birisi için işkenceye dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için doğru şekilde çalışmalısınız. Melodika çalışırken kesinlikle yapmanız gerekenleri sıralayalım:

  a) Ölçü Ölçü İlerle

  Ölçü ölçü ilerlemek ne demek? Hemen açıklıyorum; çalmak istediğiniz şarkıyı eğer ilk kez çalmayı deneyecekseniz kesinlikle en başından sonuna kadar çalmayı denemek gibi bir hata yapmayın. Bunun yerine aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi ölçü ölçü çalarak devam etmelisiniz. Örneğin 1. ölçüyü tamamen çalabiliyorsanız 2. ölçüye geçmelisiniz. 2. Ölçüyü de çalabiliyorsanız 1 ve 2'yi birleştirdikten sonra 3. ölçüye geçmelisiniz ve buna sürekli böyle devam etmelisiniz. Bu şekilde ilerlediğinizde siz de göreceksiniz ki şarkının notalarını daha kolay aklınızda tutuyor ve çalıyor olacaksınız. Aksi takdirde kısa zamanda öğrenebileceğiniz bir şarkı için çok daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.

  b) Parmak Numaraları

   Parmak numarası nedir? Parmak numaraları çalgıdan çalgıya değişse de temel olarak hangi notayı hangi parmağımızla çalmamız gerektiğini belirten rakamlardır. Notanın üst  kısmına yazılır. Kendi öğrencilerimden de gördüğüm kadarıyla maalesef çoğunuz parmak numaralarına dikkat etmiyor, her notayı aynı parmağınızla çalmaya çalışıyorsunuz. Melodika bu şekilde çalınabilecek bir çalgı değil maalesef. Ben kendi hazırladığım notalarda, parmak numaralarını sizin nasıl daha kolay çalacağınızı düşünerek belirliyorum. Benim notalarımda notanın üzerindeki rakamlar sağ el parmak numaralarıdır. Peki hangi rakam hangi parmağımızı gösterir?                    

            1 Baş Parmağımız

            2 İşaret Parmağımız

            3 Orta Parmağımız

            4 Yüzük Parmağımız

            5 Serçe Parmağımız

    c) Nefesini Doğru Kullan

      Melodika çalarken nefesinizin yetmediği çok zaman oluyordur. Bunun birkaç farklı sebebi var. Birincisi her notayı ayrı ayrı üflemek yerine sürekli olarak üflemenizdir. Eğer çok hızlı bir şarkı çalmıyorsanız her notayı ayrı ayrı üflemelisiniz. Bu kesinlikle çok önemli. Nefes konusunda yapılan en büyük hata sürekli olarak üflemektir. Ancak her notayı ayrı ayrı üflerseniz bir notadan diğer notaya geçen o sürede tekrar nefes almak için bir fırsatınız olur. Böylece asla nefesiniz yetersiz kalmaz. 

     Nefesinizin yetmemesinin ikinci sebebi ise şarkının nerelerinde güçlü nefes almanız gerektiğine dikkat etmiyorsunuzdur. Bazı şarkılarda hiç güçlü nefes almanız gerekmez ama bazı şarkılarda uzatılması gereken notalar vardır ve bu yüzden o notalardan hemen önce iyi nefes alıp nefessiz kalmaktan kurtulmalıyız. Bunu belirleyebilmek için şarkıya çalışmadan hemen önce güçlü nefes alınması gereken bir yer var mı diye notalara göz atmakta fayda var. 

     d) Düzenli Çalış ve Sabret

      Şimdi geldik bence işin en zor kısmına :) Düzenli çalışmıyor musunuz? Üzgünüm ama o zaman çok büyük ihtimalle melodikayı istediğiniz gibi çalamazsınız. Ben de dahil bu herkes ve her çalgı için geçerlidir. Müzik yapmak, bir şeyler çalıp söylemek dışarıdan bakıldığında çok kolay ve eğlenceli görünür. Evet kesinlikle çok eğlencelidir ama asla çok kolay değildir. İyi müzisyenler zamanlarının büyük bir kısmını çalgılarını çalışarak geçirirler. Nasıl bir sporcu düzenli olarak antremanlara katılarak vücudunu formda tutmaya çalışıyorsa, sizler de iyi enstrüman çalmak için düzenli olarak çalışmalısınız.

       Bezen ne kadar düzenli ve bilinçli de çalışsanız, bazı şarkılar hemen çalınamaz çünkü zordur. Özellikle eğer zor bir şarkı çalışıyorsanız biraz sabretmeniz gerekecek. Düzenli çalıştığınız takdirde parmaklarınız şarkıya alışacak, hızlanacak ve güçlenecektir. Önemli olan sabırla düzenli bir şekilde çalışmaktır. 

       Melodika Nasıl Çalınır? konusunda sizlere umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki yorum kısmından veya sosyal medya hesaplarımdan bana sorabilirsiniz. Ses Veriyorum sizlere kesinlikle yardımcı olacaktır. Şimdilik kendinize çok iyi bakın ve müzikle kalın...

 

   YOUTUBE KANALIMA ABONE OL!

Pk xd adlı bir oyun var onu bazı güncellemeleri var bide onlara özün şarkıları var bir oyuna bakıp onların melodika notalarını verir misin seviliyorsun

İlerleyen zamanlarda belki yapabilirim :)

Abi senin kadar güzel çalabiliyorum Teşekkür ederim SES VERİYORUM????????????

Çok sevindim öğrenmene, başarılarının devamını dilerim :)

Abi kanalımın adı Queenin Kraliçesi abone olur musunuz?????

Abi bu arada ben How Like You That şarkısını çalamıyorum How Like You That şarkısında yorum kısmıdan yorum yaptım nasıl yaptın sen ben bile sadece 4 satırını ezberleyebildim yorumumun altına nasıl ezberleyebilirim diye yazar mısın Ses Veriyorum ?

Yorumunu bulamadım kanalımda, düzenli ve bilinçli çalışmalısın. Çok kolay bir şarkı değil maalesef.

Slavianka parçasını melodika ile çalabilir misiniz ?

İlerleyen zamanlarda belki yapabilirim :)

merhaba atabarının melodilerini yazarmısınız?

Merhaba, sitede zaten var, "nota ara" kısmına Atabarı yazarsan çıkacaktır...

Öncelikle merhaba. Buraya-bir blink olduğum için- Pwf?ın notalarına bakmak için geldim. Ama notaları bulamadım, ancak Pwfyi çalarken bir videonuz vardı. Ama ben ondan öğrenemedim. O yüzden notaları yazar mısınız?

Şarkının tam adını yazarsan yardımcı olurum...

çok sabırlı birisyim 2-3 senedir melodika çalıyorum :) artık wolfgang amadeus mozart-türk marşını bile çalabiliyorum hızlı bir şekilde, ama rimsky korsakov- flight of the bumblebeeyi çalamıyorum çünkü çalması imkansız ötesi bir beste. :(melodika çalmaya bayılıyorum notalarını çok iyi biliyorum 7/24 melodika çalıyorum . blok flüt çalmayada yeni başladım daha blok flüt notalarını bile bilmiyorum

Seni çok ama çok tebrik ediyorum, zamanı gelince çalmak istediğin tüm melodika notalarını çalacağından hiç şüphem yok. Senin de her zaman destek olacağımdan hiç şüphen olmasın, iyi çalışmalar :)