Nota Ara

Notaları Tanıyalım

     Herkese selamlar, "Notaları tanıyalım" sayfama hoş geldiniz. Konuşmak ve anlaşmak için nasıl harf, kelime ve cümlelere ihityaç duyuyorsak müzik yaparken de notalara ihtiyaç duyarız. Müzikte 7 tane nota vardır. Duyduğumuz tüm şarkılar ve müzikler bu 7 notadan oluşur. Notalar da rakamlar gibi art arda sıralanırlar. Müzikle ilgilenen ve bir şeyler çalmaya çalışan birisi için notaları tanımak çok önemlidir. Alfabemizdeki harfleri nasıl görür görmez tanıyorsak, notaları da aynı şekilde görür görmez tanımalıyız. İsterseniz şimdi aşağıdaki resimde gösterilen notaları inceleyelim.

  Notalar ve Dizek Üzerindeki Yerleri

     Gördüğünüz gibi notalar merdiven basamağı gibi sürekli yukarı doğru çıkıyorlar. Notalar yukarı doğru çıktıkça incelirken, aşağı doğru inince de kalınlaşır. 

Enstrümanımızı iyi çalabilmek için notaların yerlerini ve isimlerini bilmek yeterli değildir. Hangi notayı ne kadar uzun veya ne kadar kısa çalacağımızı da bilmeliyiz. Peki bunu nereden anlarız? Şimdi de aşağıdaki resimde hangi nota şekli kaç vuruş çalınıyormuş onu inceleyelim.

Nota Değerleri ve Vuruş Sayıları

     Müzik yaparken tek ihtiyacımız olan şey notalar değildir. Her zaman nota çalmayız, bazen de hiçbir şey çalmadan susup beklememiz gerekir. Bu yüzden de Sus İşaretlerine ihtiyaç duyarız. Sus işaretleri bize nerede ne kadar süre ile beklememiz gerektiğini anlatmak için kullanılan işaretlerdir. Yani onlar da birer notadır. Onların da değerleri ve vuruş sayıları vardır. Şimdi de aşağıdaki resimden sus işaretlerinin nota değerleri ve vuruş sayılarına göz atalım.

Sus İşaretleri Nota Değerleri ve Vuruş Sayıları

     "Notaları Tanıyalım" sayfası burada sona eriyor. Umarım bu sayfa sizin için faydalı olmuştur. Müzik dersi ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından veya sosyal medya hesaplarımdan bana sorabilirsiniz. Bir başka müzik dersi sayfasında görüşmek üzere, kendinize iyi bakın ve müzikle kalın :)

Çok iyi

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim :)

Öncelikle merhaba Ben 4. Sınıfa gidiyorum. Kodlaması çok iyi yapıyorum annem müzik kulağımın iyi olduğunu söylüyor. Ancak bir türlü güzel melodika çalamıyorum ayrıca do** notalarına doğru çok değişik sesler çıkıyor ve de kalın (siyah notalar) da da değişik sesler çıkıyor. Oysaki temizliğini de yapmıştım... ayrıca kısa ama saran şarkılar varsa cevap olarak yazar mısınız.

YouTube kanalımda "Melodika Nasıl Çalınır?" diye bir videom tüm detaylar o videomda. O videoda anlattıklarımı melodika çalarken uygularsan çok daha iyi çalarsın...

hocam ben yavuz selim ama ben nasıl ezberliceğim ve deftere yazcakmıyız

Deftere yazmana gerek yok, bakarak yavaş yavaş çalmayı denemelisin...

senin sayende artık (SQUİD GAME) notalarını öğrendim ezbere çalıyom megolovania çalmayı öğrendim ve çav bella çalmayı deniyorum şuan (aşırı zor) bide çok teşekkürler :))))))))

Çok sevindim öğrenmene, başarılarının devamını dilerim :)

Çok kafam karıştı yaa ?

:) İyi çalışmalar o zaman :)

Ben 3 senedir çok güzel melodika çalıyorum.? Ben zaten melodikayı iki günde öğrendim ?1.gün Notaların melodika??? üzerindeki yerini öğrendim 2. Gün arkadaşım eşşeği çalmayı öğrendim 3. Gün caddelerde rüzgarı öğrendim 4.gün parmak numaralarını ve diyez nota işaretini (#) ve bemol işaretini öğrendim ama Hala nota okuyamıyorum ????

Tebrikler, nota okumak bir alışkanlık. O yüzden sık sık nota okumalısın. Yavaş yavaş da olsa sürekli nota oku, böyle böyle hızlanacaksın...

çok zor

Düzenli çalışırsan hemen öğrenebilirsin hiç zor değil...