Nota Ara

Bir şarkıyı çalarken notaları karıştırıyorum veya unutuyorum, ne yapabilirim?

Selam, eğer bir şarkıyıyı çalarken notaları unutuyor veya karıştırıyorsanız bunun iki sebebi olabilir. Birincisi yeteri kadar tekrar ederek çalışmamışsınızdır, ikincisi de o şarkıyı bilinçli bir şekilde öğrenmemişsiniz demektir. Bu iki sorunu ortadan kaldırmak ve bundan sonrasında şarkıların notalarını çok daha kısa sürede öğrenebilmek için bu sayfada anlatılanları uygulamanız gerekir. İyi çalışmalar...

Melodika çalmak için kaç yaşında olmak gerekir?

Merhaba, melodika öğrenilmesi zor bir enstürman değildir. O sebeple kişiden kişiye değişkenlik gösterse de 5 yaşından itibaren melodika öğrenmeye başlanabilir. 

Melodika notalarında, notaların üstündeki rakamlar nedir?

Merhaba, o rakamlar melodika çalanlar için sağ el parmak numaralarıdır. Yani o notayı sağ elimizin hangi parmağıyla çalmamız gerektiğini belirtiyorlar. Daha detaylı açıklama için buraya tıklayarak destek alabilirsin.

Ne yaparsam yapayım melodikayı hızlı çalamıyorum ne yapmalıyım?

Melodikayı hızlı çalabilmek tamamen bilinçli çalışmaya bağlı. Melodika nasıl bilinçli çalışılır bu videodan tüm detaylarıyla öğrenebilirsin.

Nefesim yetmiyor ne yapabilirim?

Nefes konusu çok önemli, dikkat etmen gereken birkaç konu var. Eğer melodika çalarken nefesin yetmiyorsa bu videodan, blok flüt çalarken nefesin yetmiyorsa buradan yardım alabilirsin.

Melodikam galiba bozuldu, nasıl tamir edebilirim?

Melodika tamiri ve bakımıyla ilgili bu videoyu izleyerek gerekli şekilde bakım ve temizliğini yapabilirsin. 

Blok Flüt çalarken ses istediğim gibi çıkmıyor neden olabilir?

Merhaba, blok flüt çalarken kalın notalardan birini çalıyorsak az şiddetle üflememiz gerekiyor, aksi takdirde ses bozuk çıkar. Daha detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret ederek tüm püf noktaları öğrenebilirsin.

Blok Flütü iyi çalmak için ne yapmalıyım?

Bu sorunun birkaç farklı cevabı var, o yüzden bu sayfayı incelersen blok flüt ile ilgili tüm sorularına cevap alabilirsin.

Melodikayı iyi çalmak için ne yapmalıyız?

Kısaca cevap vermek gerekirse bilinçli bir şekilde çalışmalısın. Daha detaylı bilgi almak istiyorsan bu sayfayı incelemeni tavsiye ederim.